Zasady prowadzenia zdrowego trybu życia. Artykuły.

Opłaca się prowadzić zdrowy tryb życia, ponieważ leczenie niesie znacznie wyższy koszt, niż profilaktyka. Wiedza o budowie i zasadach funkcjonowania ludzkiego ciała jest istotna także dla osób zdrowych. Wiele się mówi o wpływie dotychczasowego sposobu życia na przyszłość. Utrzymanie zdrowia dziś decyduje w dużej mierze o samopoczuciu jutro. Nie da się uniknąć wielu losowych zdarzeń, jednak można obniżyć prawdopodobieństwo, albo złagodzić skutki ich wystąpienia. Postaram się na bieżąco dodawać artykuły opisujące aspekty codziennego życia ważne dla utrzymania zdrowia. 

Zdrowy tryb życia

1. Czy warto chorować ?

Tak zwane przeziębienia zdarzają się dość często. Czy należy się ich bać ? A może nie mają większego znaczenia.

2. Wpływ wysiłku fizycznego na odporność.  

Sportowcy robią pozornie wiele ryzykownych działań, grożących infekcjami. Pocą się godzinami, często ćwicząc na mrozie, śniegu. Wychodzą letnio ubrani zimą. A jednak nie chorują częściej od osób prowadzących siedzący tryb życia. Dlaczego ?

3. Roztocza kurzu domowego i ich rola w naszym życiu.

Poznajmy się ze skórojadkiem. To niestety konieczne, bo widujemy się z nim na każdym kroku. Podczas snu leżąc na poduszce pod kołdrą. A także oglądając telewizję na kanapie.

4. Odchudzanie. Prawdy i mity.

Temat wyjątkowo modny, a tak wiele bzdur można zobaczyć wkoło, nawet zupełnie się nie interesując. Cykl artykułów mający obalić mnóstwo szkodliwych przekonań, wiodących do chorób, których trudno się pozbyć.

5. Sport a długość życia. Teoria skończonej ilości tyknięć zegara. 

Czy warto uprawiać sport ? Badania dowodzą, że czas życia wydłuża się w miarę jak nasza cywilizacja się rozwija. Jednak czas poświęcany na wysiłek fizyczny ulega stopniowemu skracaniu. Nasi dziadkowie chodzili wszędzie piechotą, a jednak, żyli krócej. WHO zaleca przynajmniej 30 minut wysiłku dziennie. Czy propagując "zdrowy styl życia" próbują sprawić, żebyśmy umarli wcześniej ? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie Państwo w powyższym artykule. 

6. Instytut Lorenca w Krakowie. Dieta odchudzająca według i zdrowe życie według profesor Tyrpy. 

Przeglądając strony poświęcone zdrowiu w Internecie napotkać można instytut Lorenca z Krakowa, który, poza pięknie brzmiącą nazwą publikuje wątpliwej jakości treści na stronie WWW. Jako lekarz, popełniłbym duży błąd nie odnosząc się do tego i nie publikując swojej opinii. 

7. Jak przetrwać upały ? 

Upalna pogoda na początku tego lata spędziłą sen z powiek dosłownie i w przenośni dużej grupie osób, niosąc przy tym zagrożenie zdrowia i życia. Jak można radzić sobie z niekorzystną aurą, aby każdego dnia rano wstawać uśmiechem na ustach pomimo ponad 30*C na termometrze ?

8. Szczepienia obowiązkowe dzieci. Szczepić czy nie szczepić?

Artykuł krótko nakreśla epidemiologiczne aspekty szczepień ochronnych i ich wpływ na zdrowie populacji. Napisałem go pod wpływem coraz silniejszych ruchów antyszczepionkowych. W prostej symulacji numerycznej okazało się, że dla każdej choroby istnieje krytyczny odsetek populacji, poniżej którego choroba zakaźna rozwija się bardzo szybko, przyjmując typowo epidemiczną krzywą zachorowań. Obniżenie procenta zaszczepionych dzieci poniżej tego minimum wiązałoby się z raptownym wzrostem zachorowań, a system opieki zdrowotnej stałby się niewydolny, nie zapewniając nawet minimum ochrony, znanej z życia codziennego. 

Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org