Programowanie, artykuły i tutoriale.

Programowanie to tworzenie kodu źródłowego, implementowanie algorytmów w językach programowania z respektowaniem zawartych tam reguł. Rezultatem są działające programy lub skrypty. Programowanie wymaga wiedzy z dziedziny inżynierii oprogramowania, struktur i baz danych, algorytmika oraz oczywiście znajomości języka programowania. Choć pisanie dużych programów jest trudne i wymaga wiele czasu, który często można liczyć w miesiącach pracy zespołu profesjonalnych programistów, to każdy może w kilka minut napisać najprostszy program. Nie jest do tego wymagana cała wspomniana wyżej wiedza, ani nawet programy. Wystarczy notatnik i przeglądarka internetowa. Najprostszy program bywa nazywany "Hello world". Na tej stronie pojawią się tutoriale z programowania, głównie dla celów www.

 

Tutoriale programowanie w JavaScript:

  1. Tworzenie własnej wyszukiwarki w JavaScript na stronę www, część pierwsza. Własna wyszukiwarka na stronę WWW w dobie personalizowanych wyszukiwarek google? Czemu nie. Własna wyszukiwarka pozwala zdecydować co i w jaki sposób ma być zaprezentowane użytkownikowi. Umożliwia głębszą interakcję ze stroną, uproszczenie nawigacji, a przy tym całość obliczeń zachodzi po stronie użytkownika. Nie obciąża więc serwera, nie wymaga bazy danych i obsługi oraz znajomości php i mySQL. 
  2. Tworzenie własnej wyszukiwarki w JavaScript na stronie www, część druga. Ostatnia część dwuczęściowego cyklu artykułów o tworzeniu własnej wyszukiwarki na stronę internetową. 
  3. Biblioteka graficzna JavaScript do rysowania wykresów liniowych Biblioteka w JavaScript, która pozwala w prosty sposób stworzyć wykres liniowy na stronie internetowej. Jej zastosowanie wymaga napisania jedynie kilku linijek kodu, w przeciwieństwie do większości dużych i skomplikowanych bibliotek. Działa dobrze we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach ( Chrome, Firefox, Opera etc. ). Zapraszam do testowania. 
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org