Matematyka i fizyka w medycynie

Medycyna obliczeniowa i elementy nauk ścisłych w medycynie. Medycyna jest sztuką, a u podstaw każdej sztuki leżą podstawy matematyczne.  Według mnie, jest to o tyle istotne, że daje wymierne rezultaty, które każdy może ocenić. Rezultaty dające się wyrazić liczbowo, a liczby trudniej oszukać.

1. Rezystor Starlinga i przepływy w przewodach elastycznych.

Artykuł opisuje efekt wodospadu i rezystor Starlinga. Jak wyglądają elastyczne rurki w których "coś" płynie ? Takich rurek w ciele mamy bardzo dużo. Nie tylko naczynia krwionośne, limfatyczne, ale też drzewo oskrzelowe. Te przepływy różnią się znacznie, zarówno jakością medium jak i prędkością oraz charakterem przepływu. Warto spojrzeć jak mogą się zachowywać w zależności od warunków.

2. Obrzęki. Patifizjologia i implikacje kliniczne.  

Wyjaśniam jak tworzą się obrzęki w ujęciu matematycznym. Czym różni się przesięk od wysięku i jaki ma to wpływ na dynamikę procesów. Ciśnienie onkotyczne i hydrostatyczne oraz ich rola w uciecze płynu poza naczynia.

 3. Całkowicie implantowalne sztuczne serce.

Dość długo trwa już batalia nad zbudowaniem funkcjonalnego sztucznego serca w klinice w Zabrzu. Jednak do tej pory efektów nie widać. Pracownicy nie odpisali mi na "studenckie zapytanie" o szczegóły zasilania pompy. Jednak pewnych liczb nie da się podważyć. Dlaczego zailanie elektryczne jest z góry skazane na niepowodzenie ?

 4. Symulacja numeryczna powstawania hemoglobiny glikowanej (HbA1c) 

Jak wygląda kinetyka powstawania hemoglobiny glikowanej (HbA1c) w populacji krwinek i jakie równania żądzą tym procesem. Czy znając jedynie czas życia krwinek czerwonych, da się przewidzieć stałą glikacji ? 

 

Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org