Blog > Komentarze do wpisu

BDNF i starzenie się mózgu. Wpływ sportu.

W ostatnim czasie jak burza rozeszła się w popularnonaukowych mediach wiadomość o stworzeniu przez naukowców leku odwracającego proces starzenia się mózgu. Lek ten rzekomo ma, zwiększając stężenie BDNF w mózgu, przywracać charakterystyczną dla młodych osób błyskotliwość. Ma to kapitalne znaczenie dla całej neurologii i w dużej mierze psychiatrii i interny. Pozostańmy sceptyczni co do tych zapewnień. Proces starzenia się jest w dużej mierze nieodwracalny, wydłużenie życia we względnym komforcie to wystarczająca nagroda i motywacja.

Starzenie mózgu i BDNF

BDNF(brain derived neurotrophic factor) to czynnik wzrostowy promujący utrzymanie żywotności komórek nerwowych, działa przeciwapoptotycznie i choć jego stężenie jest niezerowe także poza mózgiem,  jest szczególnie aktywny w pewnych obszarach - w hipokampie i korze mózgowej. Pierwszy z tych regionów ma ciekawą cechę - zachodzi tam niespodziewana regeneracja i szybkie podziały komórkowe w tkance nerwowej, a u wielu gatunków zwierząt obszar ten zmienia swoją aktywność i liczność komórek w rocznych cyklach. Bierze udział w zapamiętywaniu.

Wiele chorób psychicznych i degeneracyjnych cechuje bezpośrednia relacja pomiędzy stężeniem BDNF a manifestacją lub skłonnością do choroby. Oczywiście, zanim lek ów pojawi się na aptecznej półce, musi zaistnieć łańcuch pozytywnych dla producenta zdarzeń związanych z procesem wdrażania nowej substancji. Lek musi być bezpieczny.

Wpłynąć na stężenie BDNF bez leków.

Co ciekawe my także możemy w prosty sposób wpłynąć na stężenie BDNF w mózgu. I to bez wprowadzania do organizmu substancji chemicznych obcego pochodzenia. Choć istnieje szereg wyników badań wskazujących na brak relacji pomiędzy stężeniem BDNF w organizmie a aktywnością fizyczną, jest równie liczna grupa badań pokazująca skrajnie odmienne stanowisko. Badania te poparte są zmierzonymi stężeniami tej substancji we krwi wypływającej z mózgu. W badaniach na zwierzętach określono także tempo transkrypcji genów w kluczowych obszarach tkanki ośrodkowego układu nerwowego.

Liczby te pozostają ze sobą w zgodzie, mózg nasz i zwierząt pracuje w oparciu o te same reguły. Statystyki z wyników badań udowadniają, że ćwiczenia tlenowe, jak na przykład bieganie i jazda na rowerze podwyższają czasowo ilość BDNF uwalnianego z ośrodkowego układu nerwowego w krótkiej skali, a następnie długofalowo, wskutek podwyższenia tempa wytwarzania tej substancji w mózgu. U myszy poddawanych ćwiczeniom fizycznym, stężenie mRNA BDNF było o ponad 300% wyższe w hipokampie w porównaniu z grupą kontrolną. Z powodu podobieństw w funkcjonowaniu mózgów u wszystkich zwierząt, są podstawy sądzić, że i u nas proces zachodzi w ten sam sposób.

W badaniach sprawdzających kreatywność i innowacyjność w zależności od ilości i intensywności wysiłku fizycznego zaobserwowano podobną zależność, choć w nie odnotowano wzrostu stężenia BDNF. Pozytywny wynik, wskazujący na wyższy potencjał kreatywny u osób uprawiających sport pozostaje w zgodzie ze znaną funkcją BDNF i działaniem tej substancji na region hipokampa. 

Uprawiajmy sport, unikajmy przetrenowania. 

Optymalna ilość aktywności fizycznej, z zapewnieniem regeneracji, powoduje utrzymanie w ryzach stężenia kortyzolu, mającego przeciwne do BDNF, działanie. Doprowadzenie do przetrenowania podwyższa stężenie hormonu stresu, tym samym niwelując zbawienny wpływ BDNF na mózg.

Z równą łatwością, ignorując zasady zdrowego trybu życia, można obniżyć stężenie BDNF, do czego predysponuje nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej, stresujący tryb życia, hipercholesterolemia i hiperglikemia w źle leczonej cukrzycy. Regularne uprawianie sportu oddala zagrożenie większością z wyżej wspomnianych przypadłości. Zgodnie z zasadami pól Lalonda, to tryb życia, jaki sami sobie dobieramy, w największej mierze determinuje jakość życia i zdrowie.

Podsumowanie.

Pozostaje nam pamiętać, że w dużym skrócie, regularnie uprawiając sport, dbamy nie tylko o ciało, ale też o umysł, być może spowalniając procesy starzenia naszych mózgów. Ubocznym efektem jest zwiększona kreatywność i skłonność do innowacji, a być może podwyższony poziom inteligencji. Efekty te mają wspólny mediator - BDNF, tę samą substancję, na której syntezę wpływa nowy rewolucyjny lek rzekomo odwracający proces starzenia mózgu. Sięgnijmy po niego już teraz. Jest przecież w zasięgu ręki. 

niedziela, 03 marca 2013, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org