Blog > Komentarze do wpisu

Ćwiczenia fizyczne a inteligencja i zdolność myślenia abstrakcyjnego.

Ćwiczenia fizyczne i systematyczne uprawianie sportów wydolnościowych, jak bieganie i jazda na rowerze ma zbawienne efekty na układ krążenia i oddechowy. Efekty neurofizjologiczne, oddziaływanie na inteligencję, pozostają jednak w dużej mierze niezbadane. Naukowcy budują hipotezy, bazując na przedłużaniu wspomnianych wyżej rezultatów także na działanie ośrodkowego układu nerwowego i intelekt.

Ćwiczenia fizyczne a inteligencja

Specyficzne efekty ćwiczeń.

Istnieje kilka hipotez, które próbują wyjaśnić pochodzenie pozytywnego wpływu wysiłku na zdolność przetwarzania informacji i myślenie twórcze. Podczas ćwiczeń fizycznych wydzielają się endorfiny, zmieniające działanie kory mózgowej, czasowo rośnie ciśnienie tętnicze, mózg długotrwale generuje wzorce ruchowe, co wiąże się z silną i długotrwałą cykliczną aktywnością elektryczną. Ponadto tego typu wzorce ruchowe wymagają dużej integracji obydwu półkul mózgowych, w przeciwieństwie do ćwiczeń lateralizacyjnych, jak praca przy komputerze albo pisanie, rysowanie i mowa. To tylko niektóre z elementów, tworzących bazowy wzór, charakterystyczny dla wydolnościowych ćwiczeń fizycznych i ich prawdopodobnego wpływu na mózg. Jedno nie pozostawia wątpliwości.

Długo i krótkookresowy wpływ na intelekt.

Ćwiczenia wykazały już swój zbawienny wpływ na inteligencję i myślenie, także w badaniach naukowych i ich statystycznie opracowywanych rezultatach. Badano osoby starsze, aktywnie uprawiające sport, analizując dwie grupy. Pierwszą z nich jest grupa maratończyków i kolarzy po 60 roku życia, porównywana z grupą kontrolną, nie wykraczającą poza przeciętną codzienną aktywność.  Sportowcy radzili sobie lepiej w co najmniej jednym teście (five-point test), w porównaniu z grupą kontrolną. Nie zanotowano u nich wzrostu stężenia czynników neurotroficznych (BDNF), natomiast wyodrębniła się grupa osób z wyraźnym ich obniżeniem związanym z rodzinnym występowaniem choroby Alzheimera. W tej grupie nie zanotowano jednak pogorszenia zdolności do rozwiązywania testów zdolności intelektualnych.

Podobne badania przeprowadzono na grupie studentów, gdzie testowano umiejętność kreatywnego myślenia. Pozytywne efekty ćwiczeń fizycznych ujawniły się już bezpośrednio po treningu i przedłużały się. Nie zbadano czasu, w którym statystycznie pozytywny wpływ poprzedniego ćwiczenia utrzymywał się, ale prawdopodobnie czas ten jest dłuższy niż kilka godzin. Natomiast w czasie ćwiczeń zdolności ściśle związane z korą przedczołową, czyli najnowszym filogenetycznie obszarem mózgu, są mocno obniżone. Umiejętności zbadane przez naukowców to pamięć operacyjna, zdolności operacji na liczbach i podtrzymywanie uwagi. Paradoksalnie, starsze rozwojowo obszary odpowiedzialne za zdolności werbalne, nie ulegają czasowemu stłumieniu podczas ćwiczeń. Wygląda na to, że mózg podczas wysiłku działa zgoła inaczej i wpływ ćwiczeń rozciąga się, choć ze skrajnie przeciwnymi rezultatami także na czas po treningu.

Biegać, aby uczyć się efektywnie.

Opłaca się więc ćwiczyć, nie tylko mając obciążenia w postaci cukrzycy, nadwagi i otyłości oraz rodzinnego występowania chorób neurodegeneracyjnych. Prawdopodobnie systematyczne ćwiczenia fizyczne mogą znacznie poprawić zdolności intelektualne w wielu aspektach, ze szczególnym naciskiem na pamięć i elementy związane z najnowszym rozwojowo obszarem kory mózgu. A więc myślenie abstrakcyjne i kreatywność wręcz idą w parze z bieganiem i jazdą na rowerze. Nie zapominajmy na co dzień o tym, że to, co dobre dla ciała jest też dobre dla naszego mózgu i w oderwaniu od ciała fizycznego - dla umysłu.

niedziela, 27 stycznia 2013, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2013/02/13 20:44:10
BARDZO ciekawy blog!ciesze sie,ze tu trafilam,pozdrawiam:)
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org