Blog > Komentarze do wpisu

Kalkulator kalorii spalanych podczas biegania.

kalkulator spalonych kalorii podczas bieganiaBieganie stanowi dobry sposób obniżenia masy ciała. Kalorie spalone podczas biegania można przeliczyć przy pomocy kalkulatora kalorii. Wiadomo, że  godzina biegu ze średnią intensywnością stanowi wydatek energetyczny sięgający 350 kcal i zależy on głównie od masy ciała. Niestety te rozważania nie są dokładne, ponieważ zarówno pojęcie intensywności jak i ekonomii biegania, konieczne precyzyjnym kalkulatorom, trudno zdefiniować liczbowo bez specjalistycznych pomiarów. Aby wynik użycia kalkulatora kalorii spalonych podczas biegania uznać za przystający do rzeczywistości w dużym stopniu, należy mu dostarczyć dane z urządzenia gps, najlepiej wzbogacone o zapis pulsu w czasie rzeczywistym. 

Takie pulsometry są kupowane jedynie przez nielicznych sportowców amatorów, ich cena przekracza częstokroć tysiąc złotych. W dzisiejszych czasach wiele osób dysponuje jednak smartfonem z modułem gps, co pozwala na zapisanie danych lokalizacji w odstępach czasu. Daje to informacje o prędkości, a po nałożeniu na mapę topograficzną, umożliwia pełne i dokładne ustalenie mocy podczas biegania. Przykładem takiej aplikacji online jest stworzony przeze mnie profiler evaluator, dający natychmiastowy pogląd na średnie i statystyczne wartości mocy, spalonych kalorii, prędkości w czasie a także nachylenia profilu terenu. Można więc nazwać go zaawansowanym kalkulatorem kalorii. W praktyce może on znacznie więcej.

Co jednak, jeżeli użytkownik dysponuje jedynie czasem i przebiegniętym dystansem? Oczywiście pozwoli to z dużym przybliżeniem oszacować moc, a co za tym idzie także i wydatek energetyczny. Napisanie takiego prostego kalkulatora spalonych kalorii podczas biegania bazuje na liniowej zależności mocy i prędkości stwierdzonej przez naukowców oraz założeniu relatywnie płaskiego profilu terenu. Kalkulator taki w przeciwieństwie do opisanego w poprzednim akapicie nie przyda się do oceny podbiegów, czy też jeśli uprawiamy biegi górskie.

masa ciała : [kg]

przebiegnięty dystans : [km]

czas treningu : [min]


Przebiegnięty dystans odpowiada zjedzonym produktom:

Pozwoliłem sobie napisać taki kalkulator spalonych kalorii i umieścić go na stronie jako przykład. Rekomenduję użycie go jedynie, jeśli nie Czytelnik nie ma dostępu do smartfona z gps lub specjalnego pulsometru. Gdy jednak poważnie myślimy o kontroli kalorii, biegamy po górach, ćwiczymy podbiegi lub po prostu lubimy liczby, warto zainwestować kilkaset złotych w nowoczesny telefon z Androidem i móc logować swoje trasy z dokładnością do kilku metrów. Pozwoli to wykorzystać cały potencjał narzędzi online służących pomiarom ilości spalonych kalorii podczas biegania lub jazdy na rowerze.

Czasem dobrze jest przyrównać uzyskany wynik do kaloryczności często spożywanych posiłków celem unaocznienia relacji pomiędzy spożytym pokarmem a ilością spalonych kalorii. Racjonalizuje to uprawianie sportu, a wielu osobom dostarcza pokładów dodatkowej motywacji do osiągnięcia założonego celu, jakim może być urata masy ciała. Zainteresowanych przeliczeniem kalorii za pomocą licznika kalorii zapraszam na stronę poświęconą temu projektowi.

środa, 08 sierpnia 2012, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
pabloluzak
2012/08/19 19:08:24
bardzo ciekawy kalkulator, spaliłem dziś 300 kalirii
-
pabloluzak
2012/10/19 09:25:44
a czy istnieje kalkulator spalanie kalorii w czasie chodu?
-
mathmed
2012/10/19 10:03:40
Prawdopodobnie istnieje kalkulator do wszystkiego, nie tylko do biegu, ale też chodu, nordic-walkingu, jednak w każdym przypadku należy dobrać odpowiedni współczynnik. Dla chodu, będzie on niższy niż dla biegania ze względu na to, że chodzenie to bardzo ekonomiczny sposób poruszania się.
-
Gość: ddomid, *.dynamic.chello.pl
2012/11/20 23:22:41
Dziwne jest tylko to że na zdecydowanej większość anglojęzycznych kalkulatorach ilość spalonych kalorii jest 2 x większa, od ty jakie wylicza ten kalkuator.
-
mathmed
2012/11/21 07:31:23
Efektywność mięśni podczas biegania sięga 18%, podczas jazdy na rowerze nawet 25%. Mój kalkulator nie uwzględnia podstawowego metabolizmu, wtedy liczby byłyby ciut większe ( o około 40 - 80 kcal/h ). Duże liczby spotykane w innych kalkulatorach kalorii spalonych podczas biegania działają motywująco, ale nie wydaje się, aby były prawdziwe. Przynajmniej nie są w zgodzie z mierzonymi wartościami.
-
Gość: Kurczi, 213.192.66.*
2013/09/17 12:48:18
niestety, ale taki kalkulator jest czysto teoretyczny i nie sprawdza się wcale. Nie uwzględnia jednego istotnego czynnika jakim jest puls podczas treningu...
-
mathmed
2013/09/17 17:48:45
Kalkulator wykorzystuje liniową relację mocy i prędkości podczas biegania - jeśli rośnie prędkość, rośnie także moc (nie musimy jej znać).
Puls jest ściśle zależny od poziomu wytrenowania. Jeśli typowo początkujący biegacz podczas wolnego truchtu ma puls 180/min, to nie znaczy, że produkuje dużą moc. Przy tej samej prędkości, wytrawny zawodnik może mieć puls 130/min - zakładając tę samą masę ciała, ich wydatek energetyczny przy przebiegnięciu jednostki odległości (np. 1km) będzie podobny. Przez 'podobny' rozumiem wartość powstałą z zaniedbania nieco wyższej efektywności energetycznej wytrawnego biegacza - różnica jest tu zaniedbywalna.
Powyższy przykład unaocznia arbitralną niezależność mocy i pulsu - one są związane jedynie dla krótkiej chwili czasu, dla danego zawodnika. Nie pozwala to porównywać mocy generowanej przez różnych zawodników. Puls nie pozwala więc na stworzenie obiektywnego kalkulatora kalorii.
-
Gość: autor, 81.210.61.*
2014/04/15 10:38:21
Jeżeli bieg czy jazda na rowerze odbywa się w takich samych warunkach to może tak być.Inna sprawa gdy ktoś jedzie kolarzówką a ktoś inny mtb po powiedzmy drogach polnych ,ten na mtb pojedzie wolniej a i tak energii włoży więcej a tym samym spali więcej kalorii.Nie mówiąc o wyższym pulsie.
-
Gość: szymon, *.dynamic.chello.pl
2014/04/24 14:31:27
A ja polecą swoją pierwszą aplikacja na androida w Google Play.

Kalkulator spalania kalorii ma na celu określenie zapotrzebowania na kalorie w ciągu dnia.

Dzięki około 300 różnym aktywnością fizycznym wymienionym w aplikacji, można określić bardzo dokładnie zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia.

Aplikacja oblicza takie wartości jak:

BMI Wskaźnika masy ciała (Body Mass Index)
PPM Podstawowej przemiany materii (na podstawie wzoru Harrisa i Benedicta)
PPPM Ponadpodstawowej przemiany materii
CPM Całkowita przemiana materii

Kalkulator spalania kalorii jest bezpłatny i można go znaleźć w sklepie Google Play Androida.

youtu.be/so7fVPxM3gg

"Kalkulator spalania kalorii" można znaleźć w Google Play wpisjuąc fraze "spalanie kalorii"
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org