Blog > Komentarze do wpisu

Android – dojrzały system operacyjny. AIDE – Android Java IDE.

            Dojrzały ? Tak! Dojrzały, bo można już tworzyć aplikacje na Android pod Androidem. Jakkolwiek na smartfonach jest to może tylko dodatek, mało komu potrzebny, z powodu mimo wszystko małej pojemności baterii i krótkiego czasu działania na niej. Natomiast na tabletach to jest to. Można bardzo wygodnie tworzyć aplikacje i uczyć się programowania. AIDE działa bardzo płynie, nawet przy mocno underclockowanym procesorze, zapewniając długie godziny zabawy. Dodatkowo proces kompilacji i testowania nie wymaga już odpalenia pod PC mimo wszystko bardzo wolno działającego emulatora urządzenia.

AIDE zintegrowane środowisko programistyczne Android

            Tworzenie aplikacji używających peryferiów sprzętowych jest też o wiele sympatyczniejsze na realnym urządzeniu, niż na symulatorze. Używanie tabletu nie wymaga też od programisty utrzymywania wymuszonej pozycji przed ekranem monitora, a więc gdziekolwiek się jest, mając trochę czasu można dla swojej własnej satysfakcji – pisać.

            Próżno oczekiwać pojawienia się środowiska programistycznego tego typu na inne platformy, jak iOS Apple albo Windows Phone Microsoftu. Oznacza to, że póki co urządzenie mobilne, bez PC, nie ma szans rozwoju. Z całą pewnością tabletowa edycja Windows 8 będzie jednak dawać podobne możliwości programowania pod nią i zarazem dla niej.

            Przy okazji warto wspomnieć, że Android jako jedyny popularny mobilny system operacyjny zapewnia pełny system plików, czyli jest, jak nasz PC, w przeciwieństwie do sprzętu konkurencji, który przypomina jeszcze zamknięte urządzenia sprzed ery ‘smart’, jak odtwarzacze mp4, które, niby mają już kolorowy wyświetlacz, obsługę wielu formatów, ale jednak nie zapewniają możliwości pctowej interakcji ze światem sieci.

            Podobnie w przypadku sprzętu Apple i Microsoft, nie ma możliwości ściągnięcia dowolnego pliku z sieci, pobrania załącznika e-maila do pamięci urządzenia, potraktowania urządzenia jako pamięci masowej, na które możemy łatwo zrzucać dowolne pliki, w tym pliki nie otwierane aktualnie przez żadną z aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. To jest ponownie, cecha bardzo istotna, bo prawdziwie mobilne urządzenie powinno pozwolić na dowolną interakcję ze światem zewnętrznym.

            Nic to dziwnego, bo pod maską nakładek graficznych i wirtualnej maszyny Dalvik, za pomocą której uruchamia się wszystkie znane z Android marketu (sklep Play) programy, pracuje trochę okrojony Linux. System ten świetnie zarządza zasobami, optymalizuje zużycie energii urządzenia, zapewniając przy tym  otwartość i kompatybilność.

            Wirtualna maszyna pod urządzeniem o niewielkiej mocy obliczeniowej ? Wbrew pozorom to nie jest zły pomysł. Zapewniania jest w ten sposób wirtualna warstwa, uniezależniająca programistę od rodzaju urządzenia, a programy, powinny, niezależnie od wersji sprzętu, po prostu działać. Poza tym programy nie mogą ingerować w sam system operacyjny, a dostęp do zasobów sprzętowych i danych, kontroluje system pozwoleń, które muszą być zaakceptowane przez użytkownika. Negatywnym elementem jest utrata pewnego odsetka mocy obliczeniowej, jaką zapewniałoby odpalanie oprogramowania natywnego dla Linuxa, z pominięciem wirtualnej maszyny Dalvika.

            Nawet bez praw super-użytkownika, pod Androidem można mieć kontrolę nad wieloma rzeczami, konfigurować system i dostosowywać go do własnych potrzeb. Instalować programy i widżety, jakie spełniają nasze oczekiwania, a przy tym używać sieci jak na zwykłym PC. Można cieszyć się instalowaniem aplikacji spoza Marketu (sklepu Play), a nawet tworzyć je samemu, nie musząc przy tym włączać PCta. To się nazywa prawdziwie mobilna, otwarta platforma. Zupełnie inna, ale przy tym tak podobna do znanych z PC systemów operacyjnych. Polecam wszystkim, którzy chcą używać swojego mobilnego urządzenia trochę szerzej, niż jako telefonu i odtwarzacza mp4 sprzed ery smart.

AIDE w sklepie Play

piątek, 08 czerwca 2012, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org