Blog > Komentarze do wpisu

Statystyki odwiedzin z urządzeń mobilnych.

                Urządzenia mobilne stają się coraz popularniejsze. W dobie otwartego Androida i możliwości zmieszczenia całości funkcjonalnej urządzenia w jednej strukturze krzemowej w cenie  często niższej od $10 (popularny Allwinner A10 – $7), powszechność tabletów zacznie dorównywać PC. Jeśli chodzi o tempo obrotu urządzeniami na rynku i szybkość pojawiania się nowinek technicznych w tym segmencie, znacznie przekroczona została dynamika znana ze sprzedaży komputerów stacjonarnych. Za tym idzie także i rynek usług, w tym zintegrowanych z systemem operacyjnym, jak i niezależnych, jak serwisy internetowe w wersjach na urządzenia przenośne. Blox zdecydował się stworzyć silnik, budujący lekką strukturę strony, idealną ze względu na mniejszą moc obliczeniową, pomagający zaoszczędzić cenną energię akumulatora podczas składania jej w przeglądarce. Warto więc zerknąć na charakterystykę statystyk odwiedzin bloga z urządzeń mobilnych. Dostęp do statystyk zapewnia Google Analytics, którego głównym zadaniem jest obserwacja poczynań użytkowników na stronie, pomagając dostosować się do ich oczekiwań dotyczących treści, a więc sprawić, aby blog bardziej się podobał i był chętniej czytany.

                Ciekawe jest, że pomimo obecności wersji mobilnej bloga, z urządzeń przenośnych korzysta jedynie 2,7% wszystkich odwiedzających mnie. Jeśli zakres styczeń – kwiecień 2012 poszatkować i popatrzeć jak liczba ta wygląda w ostatnim miesiącu (kwiecień),  zobaczymy już 3,7%. Jest to znaczny wzrost.

                Android przoduje jako system operacyjny, mając 60% całkowitych odwiedzin. iOS zgarnia przy tym niewiele ponad 30% zawierając jedynie 3 urządzenia – iPAD 19.5% i iPhone 12,3%, iPod 1,4%. Pozostałe systemy : Symbian – 4,6% , BlackBerry 0,7%. Co ciekawe , wielka nowość z hucznym wejściem na rynek, Windows Phone ma jedyne 0,5% odwiedzin.

wersje mobilnych systemów operacyjnych 2012

                Zobaczmy strukturę wersji Androida, które generowały odwiedziny w okresie 01.01 do 27.04.2012. Większość stanowią urządzenia mające na pokładzie wersje 2.3.x i stanowią one około 45% odwiedzin, dalej plasują się niezdefiniowane (not set) z 25%, 13% dla Androida w wersji 2.2.x i w reszcie 2.1 z 7% udziałów. Wersje tabletowe 3.x to jedynie około 4%, podobnie jak 4.0.x z 3%.

Fragmentacja systemu Android 2012

                Oznacza to dużą fragmentację Androida, związaną prawdopodobnie z wielością urządzeń z tą platformą, customowymi wersjami systemu i producentami, którzy nie zawsze są gotowi wspierać swoje starsze produkty. Tym samym świadczy to o szybkości rozwoju rynku urządzeń mobilnych i samego Androida, który jako system Google ulega stałym modyfikacjom. Programiści tej dużej korporacji cały czas pracują nad ulepszaniem i wydawaniem nowych wersji, szkoda tylko, że producenci sprzętu nie są w stanie stanąć na wysokości zadania i zmodyfikować systemu dla celów wypuszczonych przez siebie produktów. Z drugiej jednak strony warto się zastanowić, czy jest to ewidentny problem dla użytkowników. Ja sam jestem właścicielem urządzeń z Androidem w wersji 2.3.3 i 4.0.3. Za to w mojej rodzinie już dwie osoby mają tablet z systemem skądinąd na telefon 2.3.4 i 2.2.2 i bardzo sobie chwalą funkcjonalność i prostotę użytkowania dla celów typowo konsumpcyjnych ( przeglądanie Internetu, mailowanie, rozmowy tekstowe i głosowe, baza zdjęć, proste gry ). Nie wyobrażam sobie, żeby starsze osoby miały od nowa nauczyć się używania Androida w nowszych wersjach, ponieważ wiąże się to z przeskokiem jeśli chodzi o interfejs Launchera i sposób wykorzystania urządzenia. Te dodatkowe problemy mogłyby zniechęcić, zwłaszcza, jeśli usługi Google nie wspierałyby starszych wersji, co byłoby prawdopodobne przy „wymuszaniu” aktualizacji. Jeżeli występuje tak duża fragmentacja, jest to cecha warunkująca kompatybilność UI aplikacji i sposobu działania usług w tle, która nie protestuje we współpracy ze starszym sprzętem.

                Przyjrzyjmy się wersjom przeglądarek stosowanych przez użytkowników w tym okresie. Androidowcy używali stockowej przeglądarki w w 64% przypadków, podczas, gdy kolejne popularne były Opera Mini z 25% i Opera z 12%. Przeglądarka z Ognistym Lisem uzyskała poniżej 1% częstości odwiedzin.

przeglądarki mobilne 2012

                W przypadku sprzętu firmy Apple, użytkownicy w zdecydowanej większości (95%) używali Safari, natomiast przeglądarka oznaczona jako „Mozilla Compatible Agent” miała niecałe 5%.

przeglądarki apple 2012

            Dla porównania za kilka miesięcy postaram się dodać nową statystykę i omówić ją krótko, żeby przybliżyć moim Czytelnikom informacje o strukturze odwiedzin bloga z urządzeń mobilnych.

niedziela, 29 kwietnia 2012, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org