Blog > Komentarze do wpisu

Podzielniki kosztów ogrzewania, oszczędności ciepła i energii.

Temat podzielników ciepła i znajomość ich funkcjonowania, legły u podstaw kolejnej notki. Pozwoliłem sobie uzupełnić wcześniejszy humanistyczny wpis o dodatkowe, tym razem wymierne wartości, a co ważniejsze, interaktywną symulację. Teraz w empiryczny sposób można się dowiedzieć, od czego tak na prawdę zależy ilość "nabitych" jednostek. Tak jak już pisałem, elektroniczny podzielnik Metrona podczas normalnej pracy uwzględnia różnicę temperatury pomiędzy otoczeniem a kaloryferem. W domu mamy okazję wykonać kilka sztuczek, z zakręcaniem i odkręcaniem termostatu. Pytanie tylko, czy jest sens ? A może lepiej, jeśli w mieszkaniu jest stała temperatura ?

Zróbmy eksperyment. Na początek załóżmy, że chcemy, aby średnia temperatura w mieszkaniu wyniosła 21*C. My będziemy w pewnych odstępach czasu włączać i wyłączać przepływ ciepłej wody przez kaloryfer, tak, aby zapewnić utrzymanie założonej temperatury średniej. Początkowo, zdecydujmy o ile może wahać się temperatura w mieszkaniu. Przyjmijmy histerezę 1*C. Temperatura może przekroczyć setpoint 21*C o 0.5*C w dół i w górę. 

Oszczędzanie ciepła, symulacja numeryczna

Następnie pozwolimy na zmianę +/-1*C (histereza 2*C) :

Na koniec pozwólmy na histerezę wynoszącą 4*C :

Na każdym z obrazków widać obszar, na którym został narysowany wykres, składający się z dwóch krzywych. Czerwona obrazuje temperaturę kaloryfera, żółta natomiast temperaturę w pomieszczeniu. Krzywe reprezentują próbki temperatury z wirtualnego pomieszczenia, mieszczą ich 100, pozwalając w ten sposób na wyliczenie danych zawartych w polu tekstowym w lewym - górnym rogu. Tam, zobaczymy średnią temperaturę w pomieszczeniu, średnią temperaturę kaloryfera, liczbę naliczonych jednostek ze 100 próbek widocznych na wykresie i współczynnik będący ilorazem naliczonych jednostek i temperatury w pomieszczeniu. W prawym górnym rogu, widoczne jest kilka kontrolek umożliwiających ustalenie parametrów symulacji. Kolejno od góry, temperatura medium grzewczego, temperatura na zewnątrz, temperatura docelowa i histereza.

Co ciekawe, pomimo znaczących różnic w czasach włączenia - wyłączenia przepływu medium grzewczego przez kaloryfer, jego średnia temperatura pozostała nie zmieniona, podobnie nie zmieniła się liczba jednostek naliczonych przez podzielnik kosztów ogrzewania. Oznacza to, że nie tyle dobowy rozkład temperatury, ale jej średnia wartość, determinuje ilość naliczonych jednostek. Przy tym czym dłuższe odległości pomiędzy włączeniem a wyłączeniem, tym większe wahania temperatury w pomieszczeniu. 

Spodziewać by się można, że wyłączanie i włączanie kaloryfera spowoduje zmniejszenie zużycia, tak jednak nie jest. Byłoby tak oczywiście, gdyby średnia temperatura zmieniała się dzięki temu. Zobaczmy kolejne zrzuty ekranu, reprezentujące wpływ średniej temperatury na zużycie :

Naliczone przez podzielnik jednostki w zależności od temperatury średniej

Wyżej mamy ciągle włączony kaloryfer, a założona temperatura średnia nie różni się od tych, sprawdzanych wyżej, zużycie jednostek jest podobne. Co się stanie po zmianie temperatury pomieszczenia ?

Pomimo, że medium grzewcze ma teraz bardzo wysoką temperaturę, temperatura w pomieszczeniu, wymusza jedynie krótkie momenty włączenia kaloryfera. Liczba jednostek naliczonych przez podzielnik jest znacznie niższa ( 1050 vs 777 ). Jeżeli podniesiemy setpoint na 30*C w pomieszczeniu, liczba jednostek za które przyjdzie nam zapłacić, także wzrośnie :

W tym przypadku, liczba naliczonych jednostek to aż 1550. W każdym z powyższych przypadków iloraz liczby naliczonych jednostek i średniej temperatury jest podobny i utrzymuje się na poziomie około 50. Wynika to z założonej liniowej aproksymacji utraty ciepła. Taka jest przyjmowana także przez architektów podczas projektowania ogrzewania budynków. Przy niewielkich różnicach temperatury i względnie dobrej izolacji, można zaniedbać silnie nieliniowe promieniowanie i skupić się jedynie na wentylacji (około 40% strat ciepła ) i dyfuzji/przewodzeniu (60% strat ciepła). Oba te czynniki uchodzą w równaniach tego typu za liniowe. 

Wnioski z symulacji są następujące :

  • ilość naliczonych jednostek zależy jedynie od średniej temperatury w okresie pomiarowym
  • nie ma znaczenia jak wygląda profil dobowy temperatury, jak długo temperatura średnia nie zmienia się
  • w chłodniejsze dni, temperatura w mieszkaniu powinna być również niższa
  • temperatura medium grzewczego nie wpływa na ilość zliczonych jednostek

Zapraszam do eksperymentowania z interaktywną aplikacją, którą znajdziecie poniżej :

 

czwartek, 01 grudnia 2011, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: dage, *.bialystok.vectranet.pl
2012/02/10 18:22:25
Jak działa SYSTEM

Każdej zimy Spółdzielnia Mieszkaniowa zamawia ciepło (jeśli sama nie ma własnej kotłowni). Załóżmy, że mamy 100 równych powierzchnią mieszkań i zamawiamy ciepło za 100 000 zł, za które - czy go zużyjemy, czy nie - i tak musimy zapłacić.
Po sezonie grzewczym kwotę należną za CO dzielimy na poszczególne mieszkania. W mojej Spółdzielni odbywa się to w następujący sposób:

Rozliczenie dzielone jest na dwie kwoty:
- kwotę stałą - 40 % całości - w naszym przypadku 40 000zł (opłaty za części wspólne bloku klatki schodowe, korytarze, nieopomiarowane łazienki) dzielona jest wg powierzchni poszczególnych mieszkań
- kwotę zużycia (zmienną) 60 % całości w naszym przypadku 60 000 zł-wyliczona jest z podziału całego zużycia na poszczególne mieszkania.

Przykład 1

Załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze i nikt nie korzystał z ogrzewania. Podzielniki wskazały zerowe zużycie. Całą kwota 100 000 zł Spółdzielnia Mieszkaniowa podzieli na mieszkańców według powierzchni ich lokali
100 000 zł /100 mieszkań = 1 000 zł na jedno mieszkanie

Przykład 2

Znowu załóżmy, że zimą mamy + 20 ° C na dworze, nikt nie korzysta z ogrzewania. Tylko przysłowiowemu Kowalskiemu dziecko odkręciło termozawór tzw. głowicę na krótką chwilę. Z tego powodu w całym rozliczanym bloku, jako jedyny wykazał zużycie w wysokości jednej jednostki. Otóż zgodnie z przyjętym systemem rozliczeń kwota stała zostani podzielona na wszystkich mieszkańców:

40 000 zł /100 = 400 zł

99 mieszkań w rozliczanym bloku za okres rozliczeniowy dostanie rachunek w wysokości 400 zł

Kowalski jako jedyny wykazał zużycie więc jego rachunek wyniesie:

400 zł kwoty stałej + 60 000 zł kwoty zmiennej = 60 400 zł !!!

Kwota zmienna - dla przypomnienia - to kwota wyliczona z sumy zużycia jednostek rozliczeniowych z całego bloku dzielona na zużycie jednostek poszczególnych mieszkań
Oto jest sekret tzw. sprawiedliwego" dzielenia kosztów przez niektóre spółdzielnie.
-
Gość: khel, *.ip.netia.com.pl
2012/04/24 10:14:00
Tylko czesc kosztow zalezy od mocy zamowionej (nie zalezy od rzeczywistego zuzycia) wobec tego te czesc kosztow ponosza wszyscy lokatorzy.
Pozostala czesc (zmienna) zalezy od tego co wskazal cieplomierz glowny na wejsciu ciepla do budynku. Wobec tego jesli (teoretycznie) wszyscy lokatorzy bede mieli zakrecone zawory to zuzycie na cieplomierzu glownym bedzie 0. Wiec i wartosc kosztow zmiennych bedzie 0,00 zł
Jesli dziecko Kowalskiego odkreci termozawor to Kowalski bedzie musial za to cieplo zaplacic, tak samo jak zaplaci za prad gdy jego dziecko zapali swiatlo w srodku slonecznego dnia. Ale z pewnoscia nie bedzie to koszt 60.000
-
Gość: Anka, *.tarnow.mm.pl
2013/01/15 00:20:32
Dzięki za trud, ale nic nie zrozumiałam. Uzywa pan nieznanych mi słów np."medium grzewcze"(kaloryfer?), "setpoint","histereza", a ja nie znam zasad działania podzielników ciepła. Szukałam odpowiedzi , jak reaguje podzielnik na wietrzenie . Mam wilgotne ściany , pompują wilgoć z piwnicy. Obawiam się, że spółdzielnia urządziła sobie"osuszalnię piwnicy" w moim mieszkaniu . Pewnie nie działa izolacja ścian pod moim mieszkaniem W konkretnym miejscu (zbieg ścian) .Pan w administracji doradził mi ogrzewanie i wietrzenie. Zapewne byłoby to skuteczne, gdyby ściany przestały wchłaniać wilgoć z piwnicy , ale nadal wchłaniają .
-
mathmed
2013/01/15 07:03:50
Podzielnik kosztów ogrzewania na wieść o wietrzeniu zaczyna liczyć jak szalony. No bo temperatura powietrza spada, a kaloryfer gorący. Oczywiście pojemność cieplna powietrza jest niewielka, więc szybkie otworzenie okna szeroko, ale na krótko, jest chyba najbardziej ekonomicznym sposobem. W opisanym przypadku rzeczywiście ten sposób działa. Wpadające z zewnątrz powietrze jest o tej porze roku zimne, po ogrzaniu do temp wewnętrznej, jego wilgotność względna drastycznie spada, co zwiększa parowanie z powierzchni wewnątrz pomieszczenia. Powietrze jednak szybko nasyci się wilgocią i będzie trzeba znów otwierać, a rozwiązanie jest tymczasowe. Syzyfowa praca. Moim zdaniem, pan z administracji powinien się zająć problemem definitywnie, a jeśli nie umie zatrzymać procesu naciągania wody, może zmienić współczynniki w Pani podzielniku tak, aby uwzględnić zasugerowany przez niego sposób radzenia sobie z problemem. Bo w podzielnikach najważniejsze jest to, żeby wszyscy mieli podobne szanse, chociażby z tego powodu osobom w mieszkaniach szczytowych, na poddaszu, na parterze, powinno 'wolniej' naliczać. Jeśli u Pani w/g administracji optymalnym rozwiązaniem radzenia sobie z wilgocią i grzybami jest wietrzenie, również powinno Pani naliczać jednostki wolniej. Bo niby czemu ma Pani płacić z własnej kieszeni za błędy konstrukcyjne, brak chęci definitywnego rozwiązania problemu przez administrację?
-
burglin2
2014/07/15 15:32:09
Super poradnik, od dłuższego czasu korzystam w firmie, w której musze grzać 24/h
-
Gość: Zloty, *.koba.pl
2014/11/26 19:30:58
Proste pytanie: Jak to możliwe że wartość jednostek naliczanych zależy od różnicy między temp. kaloryfera (blaszka mocowania miernika) a temp. powietrza (zewnętrznej części miernika) a z drugiej strony przy temp.kaloryfera 50stopni i temp. powietrza 15stopni wartość naliczona wg symulacji jest najmniejsza?
-
Gość: martini890, 178.235.220.*
2015/02/01 18:43:59
Podzielnik ciepła jest tak naprawdę urządzeniem wskaźnikowym. O dopłatach czy zwrotach decyduje system rozliczeniowy. Jest to sposób podziału kosztów miedzy mieszkania. W każdym budynku zasady pomiaru są takie same. I te jednostki dzielą koszty. Czyli podział kosztów, który uchwala SM/wspólnota może zbyt daleko odbiegać o rzeczywistego stanu rzeczy. Dla dostawcy ciepła klientem jest blok (90 proc. Przypadku) budynek i jeden licznik na węźle. Faktura jest na cały blok. Nie da się precyzyjnie wydzielić ile GJ wypada na poszczególne mieszkania. Są także elementy które nie posiadają podzielników (grzejniki na klatkach piony itd.) Koszty stałe (nie wynikają z użycia ciepła) stanowią 35-40 proc. Wszystkich kosztów dodać do tego koszty wspólne. SM i wspólnoty często stosują odgórny podział 30 proc. koszty i 70 proc. koszty zmienne. W tym momencie za duża kwota przypada na podzielniki. W przypadku mieszkań które zużywają mało powstają kominy czyli z jednej strony zwroty po kila tys. (oni płacą głównie koszty wspólne) a z drugiej strony zbyt duży ciężar opłat mogą ponosić mieszkania z dużymi odczytami. Podsumowując czego nie znamy tego się boimy :)
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org