Blog > Komentarze do wpisu

Symulacja numeryczna rozpływu cieczy w sieci naczyń lub prądu w sieci rezystorów

Dość dawno temu pisałem już o algorytmach, pozwalających wyliczyć rozpływ cieczy w sieci naczyń, wtedy stworzona symulacja była trudna w obsłudze, stąd wątpię, czy ktokolwiek jej użył. Z tego powodu postanowiłem napisać coś nowego, we flashu. Oczywiście i w tym można jeszcze wiele poprawić, czego można oczekiwać po 3h pisania. Cel jest jednak inny, chodzi bowiem o zaprezentowanie w akcji pewnej metody. 

Algorytmy mogą służyć, przy pisaniu komputerowych symulacji medycznych i biologicznych. Przykładem zastosowania jest modelowanie wzrostu nowotworów, tworzenia się blizn, dyfuzji białek wewnątrzkomórkowych uszkodzonych zawałem kardiomiocytów, wizualizacja prężności tlenu po reperfuzji itp. Niedawno jednak nasunęło mi się rozwiązanie, do tej pory otwartego dla mnie problemu "cieknących" naczyń - leaking vessels. 


Jak w prosty sposób, biorąc pod uwagę jedynie stworzoną sieć naczyń, umiejscowioną w strukturze istoty tkanki łącznej, zasymulować przepływ zewnątrznaczyniowy? Dodatkowo wypływ poza naczynie powinien zmieniać ciśnienia w węzłach sieci, bezpośrednio zmieniając przepływ. Do tej pory, ignorowałem ten problem, nie modyfikując ciśnień, nawet, jeśli naczynia nie były idealnie szczelne. Rozwiązanie problemu wydaje się jednak trywialne. 

Z punktu widzenia węzła sieci, nie ma znaczenia, czy naczynie ma niski opór, bo ma duży przekrój poprzeczny i niewielką długość, czy dlatego, że jest nieszczelne. Oznacza to, że wypadkowa rezystancja elementarnego naczynia jest połączeniem równoległym - naczynia szczelnego, idealnego i wirtualnego, związanego z ucieczką płynu poza jego światło. Rezyst... (...) a także jego parametry geometryczne, wyliczymy przepływ. W kolejnym kroku symulacji będziemy mogli wyliczyć korektę ciśnienia zgodnie z przyjętą zasadą ciągłości strumienia, dla przepływu nieściśliwego. 

Niestety to co było wyżej napisane, nie było poprawne. Wynik symulacji udowodnił, błędy w rozumowaniu, problem pozostaje więc otwarty. Być może jednak ten post zachęci potencjalnego znalazcę rozwiązania, do napisania komentarza. 

poniedziałek, 14 listopada 2011, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org