Blog > Komentarze do wpisu

Dobranie rozmiaru ramy szosowej, kalkulator

Merida Road Race 904 model 2010                Przeglądając Internet w poszukiwaniu odpowiedniego przelicznika wzrostu kolarza, długości nogi, w przeliczeniu na wielkość ramy, doznałem szoku dezinformacji. Jest mnóstwo wersji tabel, różnego pochodzenia, o różnej dacie powstania. Przewidują wiele geometrii ram rowerów. Co gorsza sami producenci nie zawsze publikują samouczki i tabelki do rowerów ich produkcji. Tu na pochwałę zasługuje Trek, który ma na stronie polskiego dystrybutora cały przewodnik wyboru odpowiedniego rozmiaru ramy. Ja jednak zdecydowałem się na Meridę. W tym przypadku było gorzej, bo znalazłem co prawda rozpisaną geometrię, a także jakąś starą tabelkę, ale nie na stronie producenta i to po dłuższym szukaniu w zasobach for tematycznych.

                Różni producenci rowerów, publikują rozmiary ram w wielu formach. Począwszy od literkowej wersji, poprzez długości rury podsiodłowej, na ekwiwalencie długości rury poziomej skończywszy. Niestety, na stronie docelowej roweru, rzadko fatygują się, żeby poinformować potencjalnego klienta, jaką wielkość opisują rozmiary. Można oczywiście domniemać, że jeśli rama jest slopingowa, to podany rozmiar „56”, nie jest długością rury podsiodłowej, ale ekwiwalentem albo długością CC rury poziomej. Jeśli ktoś nie jest zainteresowany tematem na co dzień, a jedynie chce kupić rower, może mieć problem.

W związku z tym napisałem małą aplikację, do policzenia orientacyjnego rozmiaru ramy. Aplikacja powstała na bazie możliwe najbardziej realnych danych. Rama sprawdzana/kupowana, powinna być taka jak wyliczona, lub większa. Wyliczenia sprawdziły się dla mnie.

Nie pozostaje nic innego, jak pójść do sklepu, pomierzyć, albo zamailować do sprzedawcy i uzyskać informację, jaki rozmiar ramy jest odpowiedni. Należy wtedy podać swój wzrost, płeć i długość nogi, mierzoną od podłoża, do kroku. Podana wielkość jest orientacyjna, ale nie ma się co łudzić, że tą drogą uzyska się definitywną informację.

W sklepie też zazwyczaj wszystko jest sprzedawane na oko. Żeby odpowiednio dobrać rozmiar roweru, należy przejść opisywaną w wielu miejscach procedurę, związaną z „zebraniem wywiadu”, uwzględniającym cel posiadania roweru, rodzaj, intensywność i czas uprawianego sportu, poznaniem rozmiaru roweru, na którym rowerzysta jeździł wcześniej. sczytaniem pomiarów biometrycznych, przymierzeniem roweru i na końcu dobraniem położeń i rodzaju komponentów. Próżno jednak oczekiwać tyle zaangażowania i wiedzy ze strony większości sprzedawców. 

Procedura rozpoczyna się orientacyjnym dobraniem ramy, tak, żeby przy kącie tułowia względem podłoża wynoszącym około 45* (ręce lekko ugięte, położone na klamkomanetkach), kierownica zasłaniała przednią oś, przy odpowiednim położeniu siodełka. To nam zdefiniuje orientacyjną wielkość ramy z mostkiem. Jeśli rama bazowa będzie odpowiednia, należy dokładnie ustawić wysokość siodełka (w maksymalnie wyprostowanym położeniu, kąt pomiędzy udem i podudziem powinien wynosić 160*). Położenie siodełka przód – tył, powinno być takie, aby pion opuszczony przy równolegle do podłoża ustawionych korbach, z okolicy podrzepkowej, krzyżował środek pedału. Położenie siodełka koresponduje z długością ramion korb, która powinna wynosić maksymalnie 175mm dla wysokości ponad 188cm, a być proporcjonalnie mniejsza, dla niższych rowerzystów. Ostatnim finalnym elementem jest dobranie długości mostka tak, żeby kierownica dokładnie przykrywała przednią oś, po wykonanych wcześniej regulacjach i we wspomnianej wyżej pozycji.

Najważniejsze jest, żeby czuć się dobrze na rowerze. Jeśli wcześniej jeździło się na zbyt małym, albo zbyt dużym rowerze, należy to uwzględnić przy zakupie. Drastyczna zmiana może spowodować, że komfort jazdy ulegnie pogorszeniu.

sobota, 05 lutego 2011, mathmed
Jeśli treść artykułu spodobała Ci się, polub oficjalną stronę mathmed na facebooku i bądź informowany o nowościach na stronie :
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ponad 150 artykułów na blogu, wyszukaj :
Możesz też podzielić się ze znajomymi treścią artykułu klikając przycisk "lubię to" poniżej:

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: jacek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/05/03 22:17:40
Super strona z fachowym podejściem. Skorzystałem z rad i warto było.
Dziękuję
-
Gość: Geronimo, *.ssp.dialog.net.pl
2013/05/05 16:56:02
Z uwagą przeczytałem zamieszczony tekst oraz obejrzałem załączony film. Bardzo profesjonalne porady jak dobrać rozmiar ramy i nie tylko. Zastanawiam mnie dlaczego w serwisach rowerowych nie zwraca się na ten element uwagi.
Bardzo dziękuję za wrzucenie tego tekstu do sieci!!
-
Gość: Hub, *.toya.net.pl
2013/06/30 07:15:36
Rzadko można znaleźć tak fachowo opracowany temat. Dzięki !
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2014/10/07 16:16:43
165 cm wzrostu, 77 cm noga, jaki rower szosowy?
Jestem członkiem agregatora naukowego researchblogging.org